Autor Wątek: Stare Zdjęcia  (Przeczytany 10057 razy)

PiotrK

• Gość
Stare Zdjęcia
« dnia: Grudzień 22, 2005, 22:20:17 pm »
Witam. Nie ukrywam że jednym z najciekawszych dla mnie tematów na stronie są zdjęcia Wąsosza i okolic oraz związana z nimi historia. Chciałbym zasugerować, że niezłe byłoby: klikając na miniaturę zdjęcia, otwierać nie tylko zdjęcie ale i  przypisany do niego opis. Np. żródło pochodzenia, datę powstania, może krótki opis co się na nim znajduje a także, jeżeli istnieje, historia związana z nim lub z tym co na nim jest. Można by było również określić jego lokalizację, a może nawet utworzyć dział gdzie obiekty (zdjęcia) byłyby przypisane do poszczególnych ulic Wąsosza lub okolic. Może to o czym piszę jest trochę mało zrozumiałe albo chaotycznie przekazane ale może, żeby lepiej poczuć o czym mówię, wejść na stronę o dolnym śląsku i zaczerpnąć trochę z doświadczeń. Naprawdę, można podpatrzeć kilka ciekawych pomysłów:
Zachęcam:
http://wroclaw.hydral.com.pl/test.php?mst=W%B1sosz&smst=Szukaj

W zasadzie to co obecnie jest na stronie Wąsosza jest niezłe ale może drobny lifting pozwoli na łatwiejsze odszukiwanie zdjęć. Myślę, że każdy chciałby zobaczyć jak ulica przy której mieszkał wyglądała parę lat temu. Może to zachęci do wrzucania zdjęć, które są gdzieś w albumach rodziców, dziadków a może znajdą się też takie zdjęcia, które zostały odziedziczone po przedwojennych mieszkańcach.
Ciekawe byłoby też utworzenie listy ulic i miejscowości z nowymi i starymi (przedwojennymi) ich nazwami.  
Można również utworzyć dział ze starymi zdobyczami historii...

Myślę, że to wszystko mogłoby przyczynić się do lepszego poznania historii naszej gminy.
Pozdrawiam Wszystkich i życzę Szczęśliwego Nowego 2006 roku.
PiotrK

marcin

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2006, 18:55:27 pm »
Cytat: ""PiotrK""
Ciekawe byłoby też utworzenie listy ulic i miejscowości z nowymi i starymi (przedwojennymi) ich nazwami

To całkiem niezły pomysł. Można też porównać nazwy miejscowości (choć to chyba jest w studium)

Cytat: ""PiotrK""
Można również utworzyć dział ze starymi zdobyczami historii...

Co masz na myśli? Zdjęcie np. przepompowni w Pobielu, czy tam na rzekach? Może cegielnie lub bunkry i okopy?

PiotrK

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2006, 17:03:44 pm »
Witaj Marcinie,
Jeśli chodzi o stare zdobycze historii to może to być np:
- hełm z czasów wojny, (wiem że do dziś w niektórych gospodarstwach czynnie funkcjonują np. jako miary do nabierania paszy)
- zdjęcie ruin w lesie, jak np. szczątki po schronisku Halinów
- zabytkowe dworce kolejowe, ciekawe dworki, które zamieniły się w gospodarstwa lub stoją opustoszałe,
- szczątki wiatraków których kiedyś było sporo w naszej okolicyitp..
..jednym słowem wszystko co może przenieść nas na chwilę w czasie.

Sugeruję zrobienie wyszukiwarki (albo wręcz listy) miejscowości (może nadałby się do tego kategoria w menu: "Warto Zobaczyć").
Po wybraniu w kategorii np. Wąsosza uazałaby się lista ulic z ich obecnymi nazwami a po kliknięciu na wybraną ulicę mogłyby się ukazywać przypisane do niej: zdjęcia, artykuły,  nazwa przedwojenna. Podobnie po wybraniu innnej miejscowości (z tym, że bez ulic).

Co do nazw miejscowości to na stonce http://www.powiatgorowski.republika.pl/nazwy.htm znalazłem nawet dość szczegółowy spis.

Co ty na to?

marcin

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2006, 18:38:21 pm »
Mam w zamyśle zrobić zmapowany jpg naszej gminy, z nazwami miejscowości a po ich kliknięciu stronka z historią, foto, sołtysi itp. Można nanieść też ciekawe obiekty. Najwyżej mapa będzie większa. może się to zrobi we flashu jak się poduczę. Będzie sporo pracy. Znam kilka ciekawych miejsc (żarna wiatraka czy okopy).
Podejmiesz się współpracy nad tym balszym projektem?

PiotrK

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2006, 18:59:34 pm »
Jeśli jakoś się nadam to chętnie podejmę się współpracy.
Myślę, że taka mapa to świetny pomysł.
Żeby nie wrzucać wielkiego jpg'a można zrobić miniaturę z wyborem fragmentu mapy
zobacz link:
http://wroclaw.hydral.com.pl/test.php?f=mapy
i wybierz np.:
- Wrocławia i okolic z 1939 roku - topograficzna, Yahoo
Będzie można umieścić więcej szczegółów na fragmęcie mapy, szybciej się załaduje interesujący nas rejon.
 smiles15

marcin

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2006, 20:47:30 pm »
Fanie to zrobili, możemy podobnie. Jednak to są już sprawy techniczne. Zobaczymy jak to wyjdzie "w praniu".
Myślę o czymś takim:
Mapa gminy-zeskanowana mapa topograficzna w skali 1:50.000 (taką mapę mam, mam też mapę WIG z międzywojnia ta sam skala smiles4 ) Obrobiona graficznie (zajmę się tym), trzeba wymazać południki, równoleżniki, większość poziomic, oczyścić ogólnie, bo one są bardzo szczegółowe. Nanieść na taką oczyszczoną mapę, ikony ciekawych miejsc. Można(trzeba) ją podzielić na kilka kwałków żeby szybciej się ładowała. Każdy element mapy ( nazwy miejscowości, ikonki ciekawych miejsc) zmapujemy, czyli dodamy odnosik do stronki. Po kliknięci ukażą się zdjęcia, rys historyczny i wszystko czego zapragniemy ;).
Jeśli masz inną koncepcję lub modyfikację - napisz.

PiotrK

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2006, 17:17:45 pm »
Ok może być. Gdybyś przesłał mi te mapy mogę zająć się oczyszczeniem grafiki na początek. Jeśli masz je fizycznie (nie zeskanowane) to mogę załatwić skan na skanerze do map.

[ Dodano: 2006-01-27, 22:59 ]
Pierwsza część zadania wykonana. Mapy zeskanowane.

marcin

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2006, 19:29:34 pm »
Cieszę się. Damy ogłszenie na główną stronę, żeby inni właczyli się w projekt, poprzez wyszukanie informacji, robienie zdjęć, i podesłanie nam takich gotowych porcyjek. Jednak musimy ustalić jakieś zasady takich "pakietów informacyjnych". Masz jakis pomysł?

jomajur

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2006, 20:55:23 pm »
Bardzo mi się podoba coś takiego zobacz ten link: http://www.pomaranczowe.pl/ może coś z tego dałoby się wykorzystać. Jeśli mowa o mapach to ja mam takie, ale nie mam skanera.

marcin

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2006, 21:06:27 pm »
Ciekawe, ciekawe.. b4rtus podejmiesz się tego? Lubisz bawić się flashem  smiles23
Mapę mamy ze skanowaną. Naprawdę przednia jakość. Pliczek *.tiff ma 120mb!
Teraz trzeba będzie zacząć zbierać materiały..
Jakie masz mapy jomajur?
Może zrobimy tak mapę spływu kajakowego i damy odrazu się podlinkować, oficjalnej stronie UM?  smiles4

jomajur

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 10, 2006, 21:14:38 pm »
Mam mapę topograficzną Wąsosza i okolic w skali 1:25000, jeśli będzie przydatna to w każdej chwili mogę udostępnić.

marcin

• Gość
Stare Zdjęcia
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 10, 2006, 21:40:02 pm »
Bardzo ładna skala  smiles23  My mamy mapę 1:50.000, ale przedwojenną z niemieckim nazwami miejscowości. Mapa została wydana przez Wojskowy Instytut Geograficzny, Warszawa 1934. Wrzuciłem ją do download.