Autor Wątek: Lekcja historii Wąsosza  (Przeczytany 9596 razy)

dido

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« dnia: Grudzień 05, 2005, 19:42:59 pm »
Proponuję do kanonu nauczania w każdej szkole naszej gminy wprowadzić lekcję pt. " Wąsosz- historia i dzieje miasta i gminy". Każdy nauczyciel by dostał materiały z których winien by korzystać. Powstały by we współpracy z odpowiednimi osobami smiles23 (żeby niczego nie zakłamać). Uważam, że wiedza o historii naszego miasta i gminy jest znikoma. Więc takie coś sie przyda. Co Wy na to smiles15

Posłaniec

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2005, 19:45:42 pm »
Super pomysł!!!!!!!!!
Takie cosik to super sprawa!!
Popieram inicjatywę!!

Dobra_Wilczyca

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2005, 20:23:22 pm »
A czegoś takiego nie ma? Pamiętam z podstawówki, że na historii był blok poświęcony mojemu miastu, znaczy Bydgoszczy. I na j. polskim czy geografi robiło sie projekty typu "Moja mała ojczyzna" czy coś takiego. Popieram w 200%, ale czy tego już w programie nauczania nie ma?

PS
Mówiąc o historii to... podzieliłam się z moją grupą na studiach dziejami gminy Wąsosz i Cieszkowic. Takie miły sposób zaliczenia go przedmiotu. smiles24 Wypadło ciekawie.
Dziekuję za piękne zdjęcia!  smiles20 Pozdrawiam!

marcin

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2005, 20:33:14 pm »
Rewelacyjny pomysł, który będziemy próbować zrealizować.  smiles23

dido

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 06, 2005, 06:32:50 am »
Dobra_Wilczyca, zgadza się w szkole są lekcje prowadzone o gminie, ale są prowadzone pod kierunkiem struktury, władz gminy. A o historii nic  smiles18

Dobra_Wilczyca

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 06, 2005, 18:17:42 pm »
Oooo! Aż niewiarygodne, przecież gmina ma tak bogatą historię.... smiles7

Maruda

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2005, 23:19:31 pm »
Zajmę tu trochę miejsca ponieważ powertowałem dla mnie dostępne żródła i oto rezultaty do wykorzystania tego co znalazłem
Wąsosz - stary gród polski ,póżniejsza siedziba kasztelani . Prawa miejskie z roku  1290 nadane zostały przez  księcia głogowskiego  Henryka I . W rynku mieści się siedziba władz miasta . Sam rynek zbudowany w kształcie kwadratu , zabudowany zabytkowymi  XIX-wiecznymi domami ( które jeśli wpisane zostały do rejestru zabytków , winny zostać zwolnione od płacenia podatku - prawo o zabytkach , odpowiednia ustawa - uwaga autora  to nie informacje wyssane z palca , służę odpowiednią informacją do wykorzystania przez zainteresowanych )  Z innych budowli wymienić należy póżnogotycki kościół z XVI w  murowany z cegły , wsparty kilkoma przyporami z widocznymi śladami  przebudowy . W bliskiej odległości znajduje się wzniesiony na ruinach starej budowli zamku w stylu gotyckim  obecny  pałac w tym kształcie w jakim go dziś widzimy  z partiami barokowymi i  renesansowymi , należy tu zwrócić uwagę na wspaniale zachowaną baszte narożnikową  W ścianie pałacu wmurowano i uroczyście odsłonięto pamiątkową  tablice w 670 rocznicę  nadania Wąsoszowi praw miejskich , na którą to uroczystość przybyli nie tylko mieszkańcy, ale też i wszyscy uczniowie z naszej szkoły.
 Na uwagę zasługuje też i drugi kościół, przez miejscowych zwany białym , o którym to nie znalazłem w moich żródłach żadnej wzmianki , a szkoda gdyż  we wnękach tej starej budowli zachowały się  wspaniale tablice fundacyjne i nagrobne .  Wspomnieć też należe o dobrze zachowanych  obrazach i drzeworytach, ale tu  jako amator nie będę się wypowiadał . W tym miejscu chciałbym żeby lepiej wypowiedział się  Nasz  wąsowski duszpasterz . Oczywiście w podziemiach kościoła znajdują się krypty , gdzie pochowano fundatorów , a obok  samego kościoła i na starym cmentarzu  stare grobowce przykryte ziemią i porosłe zielskiem , ograbione z marmurów i granitów , zapewne dziś nikt już nie byłby w stanie odpowiedzieć co i jak,- chociaż swego czasu wszystko zostało utrwalone na taśmach fotograficznych , badaczy jacy penetrowali takie stare obiekty ( konserwatorzy z Wrocławia ) Miasto nasze ma herb, który po pożarze ratusza przez szereg lat stał oparty  w zapomnieniu przy jego fundamentach jak sierota  .Na obecne miejsce trafił w latach 70- dziesiątych , wtedy to właśnie przebudowano cały rynek i w miejsce starej fontanny postawiono nową o futurystycznych na owe czasy kształtach ..
Herb-  na czerwonym tle żółta łódż z trzema biało-niebieskimi wieżami i trzema gwiazdami  i to narazie tyle co mogę dodać od siebie . W innym temacie podam dane geograficzne

RoBal

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2005, 18:38:44 pm »
smiles22 pieruńsko dobry pomysł:) dzieci powinny wiedzieć gdzie mieszkają i jak mieszkają. To wzbogaci ich zasób wiedzy i będą mogły sięp ochwalić w rodzinie, co wiedzą, a czego inni nawet nie domyślali się:) powieram!!!!!!!!!!!!!1

Obserwator

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 24, 2005, 00:54:19 am »
Przede wszystkim nikomu się nie chciało aż zobaczcie grupka młodych ludzi wzieła się do roboty i mamy bardzo dużo zdjęć Wąsosza.Może akurat trzeba połączyć młodą werwę ze starym doświadczeniem i zrobić coś takiego.

luki

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2006, 23:14:52 pm »
a wy myslicie ze w takim wasoszu to duzo sie dzialo, tak samo jak i w kowalewie i goze.  spoko kazdy powinien znac historie swojego miasta,ale czas wykladow na tem temat by nie przekroczyl dziesieciu godzin. Czas sie wziac za historie polski i swiata .

marcin

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 27, 2006, 16:52:07 pm »
Przecież nikt nie mysli o wprowadzeniu przedmiotu " Historia Wąsosza".
Dwie - trzy lekcje napewno by wystarczyły. Zresztą trzeba byłoby zapytać o zdanie nauczycieli.

Olenka

• Gość
Lekcja historii Wąsosza
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 30, 2007, 22:23:19 pm »
chociaz nie jestem z Wąsosza uwazam ze kazdy kto mieszka w tej miejscowosci powonien wiedziec o nij jak najwiecej!! znac jej historie!! jak dla mnie to superowy pomysl Dawidku!!