Autor Wątek: Akcja zimowa 2010 na terenie Gminy Wąsosz  (Przeczytany 8354 razy)

Szyderca

• Newbie
  • *
Akcja zimowa 2010 na terenie Gminy Wąsosz
« dnia: Grudzień 17, 2010, 10:40:16 am »
Mamy ponad dwa tygodnie śnieżnej zimy. Mam pytanie do czytających to forum - jak Gmina w waszych miejscowościach wywiązuje się z ustawowego obowiązku utrzymania dróg gminnych (odśnieżanie i usuwanie śliskości)? Ja osobiście jestem bardzo rozczarowany pracami jakie są prowadzone na wioskach. Od początku zimy widzieliśmy u nas raptem jeden raz ciągnik z pługiem z wąsoskiej komunalki - nadmienię, że po telefonach sołtysa. Czy u innych sytuacja wygląda podobnie czy może to tylko część mieszkańców Gminy żyje w niełasce.

marcin

• Administrator
  • Newbie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2010, 12:56:53 pm »
Jest sporo śniegu, a gmina nie ma sprzętu - fakt, że powinna go mieć. U mnie odśnieżono chyba 3x, ale w Borownie, z tego co wiem, gmina nie odśnieżała ani razu, choć mają teraz ładnie odśnieżone przy okazji chyba przez jedną firmę.
Gmina niech sobie kupić ziła, stara albo urala z demobilu napęd na 3 osie, pług do niego i za 20k będzie mieć sprzęt który obrobi szybko całą gminę. Koszt paliwa wprawdzie spory będzie, ale tym się nie robi 12 miesięcy w roku.
Z drugiej strony trochę pokory względem sił natury.

mk

• Newbie
  • *
    • http://www.maciej56210.bloog.pl/
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2010, 21:46:05 pm »
jak się okazuje gmina ma pewne rozwiązanie, a czas pokaże czy się sprawdziło.
zachęcam do lektury nt szczegółów

http://maciej56210.bloog.pl/id,328325146,title,Odsniezanie-wsi,index.html

marcin

• Administrator
  • Newbie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2010, 22:02:16 pm »
Czytałem, że miał tak zrobić Niechlów. Pomysł naprawdę dobry, ale cztery ekipy to chyba za mało. Druga sprawa to dlaczego nie ogłoszono, że będzie możliwość dorobienia przez rolników? W jakim trybie wybrano osoby mające odśnieżać?

SuperMysz

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2010, 15:58:26 pm »
Cytat: "marcin"
Druga sprawa to dlaczego nie ogłoszono, że będzie możliwość dorobienia przez rolników? W jakim trybie wybrano osoby mające odśnieżać?

Rolnicy dorabiali w ubiegłym roku (tak mi coś świta)...ale Marcin zgodzisz się, że zwyczajnym spychem nie odśnieżyli tak jak sprzętem specjalnie do tego przystosowanym.W jakim trybie wybrano osoby mające odśnieżać ? pewnie zrobiono jakis przetarg i wybrano oferty :P

Szyderca

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2010, 21:18:50 pm »
Druga sprawa to dlaczego nie ogłoszono, że będzie możliwość dorobienia przez rolników? W jakim trybie wybrano osoby mające odśnieżać?

Ale Marcinie po co informować wszystkich zainteresowanych? Wystarczyło wysłać zapytania do kilku. Otrzymano odpowiedzi z których wybrano właściwych. W założeniu było, że wartość poszczególnych prac (bo czytając pewnego blog-a) nie przekroczy wartości wymaganej do ogłoszenia przetargu. Wykonujący dostaną na koniec zimy referencje a za rok już będzie normalny przetarg. Tyle, że w warunkach udziału w nim będzie posiadanie referencji na wykonywanie podobnych robót - i znów brak konkurencji ;)

SuperMysz

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2010, 08:42:30 am »
Jasne - mamy tu klasyczny przyklad, że komukolwiek dano by zarobić to będzie źle....ktokolwiek wygrałby przetarg, to zawsze znalazłby się ktoś, kto oskarży że nieuczciwie. Internet jest dla ludzi rozumnych, nie do wiecznego oczerniania-badania wykazały, że Polacy nie potrafią z internetu korzystac...(Marcin-możesz brać wycinki z mojej wypowiedzi i zacząć komentować, ale ja zdania nie zmienię ...).Szyderco - masz sprzęt do odśnieżania ? Pewnie nie, pewnie siedzisz w domu nic nie robisz i żal ci ściska pośladki, że ktoś zarobi pieniądze, bo napewno nie widzisz tego w  kategoriach, że się napracują i usuną z drogi śnieg - DLA LUDZI,żeby mogli dojechac do celu (jeżeli takowy wogóle napada). :???:

marcin

• Administrator
  • Newbie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2010, 13:52:41 pm »
Turem (ładowacz czołowy) doczepionym do ciągnika trudno się odśnieżać, ponieważ nie można zmienić konta natarcia. Śnieg zbiera się przed maszyną. Najlepszym rozwiązaniem jest pług śnieżny a w cięższych przypadkach pług wirnikowy. SuperMysz, jak sam zauważyłeś pługi to sprzęt specjalistyczny i nie jest on na standardowym wyposażeniu gospodarstwa rolnego. Szczerze to nie znam rolnika który posiada taką maszynę, bo używa się go rzadko i trochę kosztuje. Posiadanie takiego pługa ma sens, gdy ma się pewność, że będzie można nim pracować i zarabiać. Chyba się zgodzisz?
Cytat: "SuperMysz"
pewnie zrobiono jakis przetarg i wybrano oferty
Na BIPie nic o tym nie ma.
SuperMysz, to że powinno się odśnieżać pozostaje poza dyskusją, jak i to, że powinni zarobić na tym rolnicy lub firmy z naszego terenu. Dyskutujmy o trybie wyboru oferty, o równym traktowaniu wszystkich chętnych - wyłącznie to jest podstawą krytyki z mojej strony.
Uprzedzając adwersarzy, nie złożyłbym oferty UM na odśnieżanie. Zawsze jeśli była taka potrzeba i ktoś ze wsi poprosił, odśnieżaliśmy (mój ojciec). Pewnie dalej to będziemy robić, bo obawiam się, że nie zawsze otrzymujący zapłatę z UM będzie wstanie wywiązać się ze zobowiązania. Natura jest nieprzewidywalna.

Szyderca

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2010, 14:28:00 pm »
....ktokolwiek wygrałby przetarg :

Jaki przetarg? Może nie widzę w Bip-ie wiec poproszę o link. Ja w przeciwieństwie do niektórych rozróżniam sytuacje w których ogłasza się przetarg i zamówienia z wolnej ręki. A w związku, że mam kontakt z wszystkimi formami zamówień publicznych to wiem gdzie i jakie możliwe są "nadużycia"

Pewnie nie, pewnie siedzisz w domu nic nie robisz i żal ci ściska pośladki, że ktoś zarobi pieniądze

Mnie to wali kto zarobi pieniądze. Chce aby Gmina wywiązywała się z ustawowego obowiązku dbania o swoje drogi. Nie interesuje mnie to czy zrobi to swoimi siłami czy zleci to komuś to potrafi to zrobić. Trochę śmiesznym w tej sytuacji komunikat z 2.12.2010 jakie to kary będą dla tych którzy nie będą dbać o chodniki.

SuperMysz

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2010, 20:51:29 pm »
Turem (ładowacz czołowy) doczepionym do ciągnika trudno się odśnieżać, ponieważ nie można zmienić konta natarcia. Śnieg zbiera się przed maszyną. Najlepszym rozwiązaniem jest pług śnieżny a w cięższych przypadkach pług wirnikowy.

O właśnie Marcin, cieszę się że choć raz się rozumiemy....musi być sprzęt specjalistyczny - rolnicy takowego nie posiadają. Co do przetargów, niewiem jak było, ale Wy też nie wiecie więc po co spekulować.Wystarczy przejść się do Gminy i sprawdzić jak było :)

marcin

• Administrator
  • Newbie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 19, 2010, 22:05:21 pm »
Wystarczy przejść się do Gminy i sprawdzić jak było :)
Co ty nas tak na spacery do urzędu wysyłasz? Ślisko i zimno, a jutro jeszcze będzie wiało.

bee

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2010, 12:10:18 pm »
Wydaje mi się, że w tak pilnych sprawach jak odśnieżanie przetarg jest nie wskazany. Wystarczy rozesłać zapytanie do kilku osób (podmiotów) i wybrać wykonawcę na podstawie "Konkursu ofert". A do kogo zostaną wysłane zapytania (kogo wybierze Gmina) to już inna sprawa  :smile:

marcin

• Administrator
  • Newbie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 20, 2010, 21:37:10 pm »
Cytat: "bee"
Wydaje mi się, że w tak pilnych sprawach jak odśnieżanie przetarg jest nie wskazany.

No tak, bo zima to raz przychodzi w lipcu, czasem we wrześniu ;)

bee

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 20, 2010, 22:30:25 pm »
No tak, bo zima to raz przychodzi w lipcu, czasem we wrześniu ;)

@marcin przecież to tradycja, że zima atakuje znienacka  :neutral: