Autor Wątek: Listopad - miesiąc pamięci i tradycji  (Przeczytany 2182 razy)

marcin

  • Gość
Listopad - miesiąc pamięci i tradycji
« dnia: Grudzień 11, 2006, 00:32:08 am »
Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Wąsoszu

Żyjemy w czasach pięknych, ale jakże często niezrozumiałych dla dorosłego człowieka, a cóż dopiero dla małego dziecka. Gdzie dobro często przeplata się ze złem. Gdzie archaiczne, wydawać by się mogły, słowa – patriotyzm i miłość do dużej i tej małej ojczyzny.
Stąd nadrzędnym celem i misją naszej szkoły jest wychowanie dzieci zgodnie z tradycjami wypracowanymi przez 60 lat istnienia placówki, to jest w duchu zamiłowania do własnego kraju, bez względu na zmiany w nim zachodzące.
Tak się składa, że  miesiąc listopad obfituje w liczne wydarzenia i uroczystości podczas, których przypomina się uczniom o naszej ciekawej historii.
3 listopada, po raz kolejny odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych w obecności zaproszonych gości – księdza proboszcza, dyrekcji i nauczycieli szkoły, rodziców i dziadków. Pierwszaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a następnie złożyły uroczystą przysięgę na sztandar , w której przyrzekali, że będą godnymi uczniami swojej szkoły. Po ślubowaniu odbyła się ceremonia pasowania dzieci na uczniów przez dyrektora szkoły pana S. Kosarzewskiego. Ponadto wychowawczynie obdarowały każde dziecko pamiątkowymi dyplomikami i przyborami szkolnymi. Tą piękna uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy V b wraz z wychowawczynią przygotowali uroczysty apel, w którym uczestniczyli kombatanci i Burmistrz Wąsosza Z. Stuczyk. Mali aktorzy obrazowo przedstawili społeczności szkolnej czasy niewoli  Polski. Na scenie pojawiły się trzy czarne kruki, które symbolizowały państwa zaborcze, o tym co działo się  wówczas w Europie donosił gazeciarz, a w scenie finałowej ukazała się, pod postacią przebranej dziewczynki, wolna Polska. Całości towarzyszyły utwory o treściach patriotycznych.
Aby ocalić od zapomnienia białe krzyże i tych, którzy pod nimi śpią, społeczność szkolna wraz z gośćmi udała się na miejski cmentarz. Tutaj, przy pomniku dzieci pomordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej, oddano hołd wszystkim poległym bohaterom, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny.
1 grudnia świętowaliśmy Dzień Patrona. Obchody rozpoczął montaż słowno – muzyczny przygotowany przez dwie szkolne grupy teatralne Minki i Śmieszki. Młodzi aktorzy obrazowo przedstawili życie naszego pierwszego króla, syna Mieszka i Dobrawy oraz ich poddanych.  Inscenizację wzbogaciły piękne stroje wykonane przez członków kółka i rodziców dzieci. Ponad to dialogi stylizowane na język słowiański oraz wyszukane efekty muzyczne dodały uroku całości. Widzowie mieli wspaniałą okazję do poznania historii naszej ojczyzny i jej wielkiego władcy – Bolesława Chrobrego.
Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sali gimnastycznej. Tutaj pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego rozegrany został turniej mini piłki nożnej o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły. . Po eliminacjach upragnione nagrody wywalczyli: dziewczęta z klasy VI a i chłopcy z klasy VI b.
Olbrzymia radość zapanowała wśród kibiców, którzy dzielnie wspierali swoich faworytów podczas całego spotkania.
Opisane wyżej inicjatywy podjęte przez pedagogów wąsoskiej podstawówki utwierdzają w przekonaniu, „że człowiek mały to taki, który kochać umie i wiele rozumie, że może mieć nadzieję, że się w życiu coś podzieje po to, aby świat był lepszy”.
                                                                                                                                              r.p.